poniedziałek, 2 listopada 2009

Olejek Aborygenów



Olejek z drzewa herbacianego otrzymywany jest z liści rośliny Melaleuca alternifolia za pomocą destylacji z parą wodną. Znany i używany był już przez australijskich Aborygenów. Olejek posiada przede wszystkim wyjątkowe działanie odkażające: przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwrzęsistkowe. Działa między innymi na grzyby Candida Albicans, Trichophyton i inne grzyby patogenne. Jest skuteczny w leczeniu pleśniawek, infekcji grzybiczych paznokci, grzybicy międzypalcowej. Niszczy również paciorkowce, gronkowce, bakterie Coli. Pomaga w leczeniu opryszczki. Używa się go także w leczeniu infekcji ginekologicznych, oraz brodawek, kurzajek i innych zmian skórnych, a także poparzeń, skaleczeń, ukąszeń.

Jest środkiem bardzo skutecznym w zwalczaniu łupieżu, oraz w leczeniu zmian trądzikowych. Tu zastosowanie mają przede wszystkim antyseptyczne właściwości olejku, jednak nie tylko. Olejek z drzewa herbacianego reguluje również pracę gruczołów skóry oraz działa ściągająco pomagając zamykać pory skóry.
Jednak olejek z drzewa herbacianego jest doskonały nie tylko dla skóry trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Pomaga on pielęgnować także wrażliwą i suchą skórę.

Oprócz silnego działania antyseptycznego olejek działa również przeciwświądowo i przeciwbólowo.

Podczas przeziębienia czy infekcji wirusowej olejek z drzewa herbacianego świetnie dezynfekuje pomieszczenie w którym przebywa chory. Najlepiej jest go wtedy użyć w kominku do aromaterapii. Użyty w postaci inhalacji przy pomocy inhalatora lub kominka aromaterapeutycznego pomaga także w leczeniu dróg oddechowych oraz w udrożnieniu ich podczas kataru.
Płukanie ust wodą z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego (ok. 2 krople na szklankę) jest skuteczne podczas infekcji gardła a także w przypadku zranień czy skaleczeń dziąseł. W tym przypadku liczy się także jego działanie znieczulające.

Olejek działa skutecznie również w preparatach do zębów, pomaga w zwalczaniu próchnicy.

Poza tym znany jest również z tego, że odstrasza owady.
Połączenie tych wszystkich właściwości sprawia, że olejek z drzewa herbacianego może mieć wiele zastosowań. Jest przy tym środkiem całkowicie naturalnym, jedną z cennych roślin żyjących sobie na ziemi.

Stosując olejek trzeba jednak uważać, ze względu na jego silne działanie. Preparaty czy kosmetyki z olejkiem nie powinny się dostać do oczu, nierozcieńczonego olejku nie można stosować bezpośrednio na skórę, a z używania go powinny zrezygnować kobiety w ciąży i malutkie dzieci.

Olejek z drzewa herbacianego ma mocny i zdecydowany zapach, który nie każdemu może przypaść do gustu. Z własnego doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że choć moim pierwszą reakcją związaną z tym zapachem był dystans i ostrożność, wkrótce zaczął mi się pozytywnie kojarzyć: z mocą :) i polubiłam go.


Obserwatorzy